ERHAN AHMET INCI LISESI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ERHAN AHMET INCI LISESI RESMI WEB SITESI, ERHAN AHMET INCI HIGH SCHOOL OFFICIAL WEB SITE

AnasayfaPortalli-yayınGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

SARIKAMIŞ (BEYAZ HÜZÜN)

YazarMesaj
Ha©Ke® BaY®aM
SİTE YÖNETİCİ YARDIMCISI
SİTE YÖNETİCİ YARDIMCISI
Ha©Ke® BaY®aM

Erkek
ADI SOYADI : BAYRAM ŞAKİ
OKUL NO : 14
SINIF : 12-C (SÖZEL)

SARIKAMIŞ (BEYAZ HÜZÜN) Empty
MesajKonu: SARIKAMIŞ (BEYAZ HÜZÜN)   SARIKAMIŞ (BEYAZ HÜZÜN) Icon_minitimePtsi Nis. 14, 2008 12:44 pm

Bölüm -1-
Hikâye erlerin İstanbul Dolmabahçe sarayında toplanıp vapurla Trabzona doğru yola çıkmasıyla başlar. Trabzona gelen erler birliklere dağıtılıp hemen yola koyuluyor ve uzun yolculuğa başlanıyor.
Erzincana geldiklerinde erler büyük bir hayal kırıklığına uğrar. Sıcak yiyecek ve kalın giyecekler bekleyen erler bunların hiçbirini bulamazlar.
Geniş araziye dağılan erat bir renk cümbüşünü andırıyordu. Toplanma yerinde düzen diye bir şey yoktu. Erler arasında bir süre sonra başıbozuk kelimesi türer herkesin diline pelesenk olur. Başıbozuk kelimesi asker kıyafeti olmayan mahalli kıyafetlerle eğitim yapılan erler için söyleniyordu.
Hapishaneden çıkan erler nadirde olsa bazı birlikler de bulunuyordu. Bunlardan biride Faik Çavuşun mangasına düşmüştü. Faik Çavuş bu eri sever ve yoldaşı olur.
Askerler arasında en çok korkulan şey tifüsün ortaya çıkması ve yaygınlaşmasıydı. Soğuktan donmada ikinci sırada yer alıyordu. Ezeli düşman olarak bellenen Ruslar ise ancak üçüncü ve son sırada yer alıyordu.
18.Tümen 5.Tabur komutanı Baki Bey tüm içtenliği ve inanmışlığı ile Osmanlı İmparatorluğunun eski gücüne, kudretine ulaşacağına inanıyordu. Onlar Rus sınırından sızarak içeri girecek ve yerli halkla birlikte Ruslara karşı savaşacaklardı. Rus kuvvetleri gönüllüler ve 11.kolordu arasında kalacak baharda yapılacak bir taarruzla ortadan kaldırılacaktı. Daha sonra Orta Asya içlerine dek ilerlenecek 93 harbinden beri acı acı inleyen kirlenen vatanın o güzel köşeleri Batum, Ardahan Kars kurtarılacaktı. Almanlarla birlikte yine kudretli günlere dönülecekti.
Kötü haberler hızla yayılmaya başlar. Rus filosu gelmesi dört gözle beklenen Bezmialem Bahriahmer ve Mithat Paşa gemilerini batırmıştı. Bu habere inanılmazken çok daha kötü bir haber yakınlarından gelir.13.İhtiyat Süvari Alayı Rusların önünden geri çekilir. Bunlara önce inanmayan Baki Bey kolordu karargâhının geriye alınması renkli ve derin rüyadan uyanmasına yeter.
3.Ordu komutanı Hasan İzzet Paşa bahara kadar Erzurum da savunma yapıp ordunun eksiklerinin gidermek düşüncesindeydi. Paşa bu düşüncedeydi ama Albay Hafız Hakkı bir rapor hazırlayıp Enver Paşaya gönderir. Raporda dağlar üzerinde yollar keşfettiğinden ve harekâtın komuta yetkisinin kendisine verilirse orduyu patikalardan geçirebileceğini söyler. Alman generallerin tavsiyeleriyle de Enver Paşa harekâtı iyiden iyiye düşünmeye başlar.
Plana göre 11.kolordu bulunduğu bölgede kalıp Rusların dikkatini çekecek 2.Süvari Alayı güneye kaydırılıp Rusların oraya kuvvet kaydırması sağlanacaktı.9.Kolordu Sarıkamışa saldırırken 10. kolordu komutanı Albay Hafız Hakkı Oltu üzerinden geniş bir yay çizip Allahu Ekber Dağlarını aşacak böylece Sarıkamış kuşatılmış olacaktı. Rus ordusunun burada imhasıyla Kars kurtarılacak, sonrada ver elini Kafkasya
Bölüm -2-
Soğuk karlı bir havada karda bata çıka Kaleboğazına doğru yürüyordu. Sonra Kadir Ağanın geniş avlulu kapısından girip evin kapısını yumruklamaya başladı. Kadir Ağa karşısında Üzeyiri görünce şaşırır içeri alır. Üzeyir anlatmaya başlar.Avlanırken bir köyde dumanlar çıktığını gördük yaklaştık. Köy yakılmıştı. Yakınındaki başka bir köyden bazı sesler duyduk. Gizlenip baktık. Erkekler köyün meydanında sıraya dizilmişlerdi. Kadınların ve çocukların camide olduğunu ve son anda camiyi yakmaktan vazgeçtiklerini konuşmalardan anladık. Erkekleri Kurşuna dizeceklerdi. Öldürmeye başlayınca dayanamadık Yaklaşıp ateşe başladık. Bir süre sonra toparlanmaya karşı ateşe başladılar. Çember daralıyor bizim ise fişeklerimiz bitmek üzereydi. O esnada arkadaşım vuruldu. Üzeyir beni bunların eline bırakma öldür dedi. Gözümü kapatıp ateş ettim oda bana ateş edecekti ama o son fişeğini de çetecilere harcamıştı.Bir süre durdu Üzeyir, ağlıyordu. Sonra devam etti.Şimdiki diyeceklerim daha önemli. Ruslar yavaş yavaş Kaleboğazına yaklaşıyorlar. Ermeni çetecileri de diğer köylerde işlerini bitirdiyse sıra burada. Benim sana boynum kıldan incedir. Bana çok yardım ettin. Haber veriyim dedim.Yemeği yedikten sonra Üzeyir dışarı çıktı ve uzaklaştı. Kadir Ağa olanlar karşısında şaşırmıştı. Doğduğu toprakları bırakmak istemiyordu. Bir süre düşündükten sonra kilere indi. Altınların olduğu tulum peynirine işaret koydu fakat bu sırada izlendiğinin farkında değildi.
11.Kolordu Erzurum Valiliğine telgraf çekip yiyecek ister. Tahsin Bey tellalları çıkartıp duyuru yaptırır. Bu duyurudan sonra halk unlarını buğdaylarını hükümet konağının önüne getirmeye başlar. Genellikle erkeklerin getirdiği unu bir kadın getiriyordur. Tahsin Beyin dikkatini çeker. Kadına seslenir. Karşısında Nene Hatunu gören Tahsin Bey şaşırır.Sen niye buraya kadar zahmet ettin.Nene Hatun Ben ki Ruslarla çarpışmışım. Biz Erzurumlular Rusu kovmuşuz. Şimdi benim oğlum aç bilaç çarpışırken benim buraya kadar yürümemin lafınımı edersin. Elbette yürürüm. Aha buda Benim yiyeceğim unum. Onu evlatlarıma getirdim. Ben ne yapar eder karnımı doyururum. Hoş doyurmasam da olur. Yeter ki askerin karnı doysun. Benimde doymuş kadar olur. Un istedin bizden getirdim.
-Nene anam ben senin ununu nasıl alırım.
-Bal gibi alırsın işte.&
-Ama sana evlatlarına un kalmayacak.
-Olsun dedim ya.
-Tahsin Bey çıkar yol olmadığının görünce bir eri çağırdı.
-Oğlum Nene anamız bize un getirmiş unu al deftere kaydet.
Defter sözünü duyan Nene hatun birden celallenir.
-Kayda lüzum yoktur.
-Ama ana.
-Âmâsı maması yok. Cephede savaşan askerime un getirmişim. Bunun kaydı kuydu olur mu hiç! Helal olsun işte.
-Haydi, uzatmayın verin torbamı da gideyim.
93 Harbinde Aziziye Tabyasında destan yazan bu kahraman Türk kadını şimdide bu hareketi ile destan yazmıyor muydu?
Yeteri kadar un toplanmış. Ancak iş bununla da bitmez. Toplanan unlar cepheye nasıl taşınacaktır. Buna da çözümü Tahsin Bey bulur. Eğer yeteri kadar insan bulunursa Nebihana kadar taşınabilir. Hasankale Halkı da Nebihandan öte unu taşıyabilirdi. Öylede yapıldı. Lise yaşındaki gençler toplandı. Yola çıkılacağı sırada ihtiyar bir kadının sesi duyuldu.
-Durun beni de bekleyin. Bende askerime un taşımak isterim.Tahsin Bey gülümsedi.
-Neneciğin sen sıranı savdın. Şimdi sıra gençlerin. Artık senin dinlenmen lazım.
-Dinlenmek mi! Haydi oradan! Düşman gelmiş Erzuruma dayanmış, ben dinleneceğim ha! Olmaz böyle şey! Ben de bu gençlerle birlikte Mehmetlere un taşıyacağım. Cephede onlara ekmek pişireyim.Tahsin Bey Nene Hatun;un yanına gelir.
-Neneciğim seni bu yolculuğa yollayamam. Hem senin burada kalman gerekiyor. Sana da çok ihtiyacım olacak.
-Nedenmiş o?
-Neden olacak, eğer Rus Erzuruma saldırırsa, senin tecrübelerinden faydalanacağım. Sen yine Erzurum halkını ardına alıp düşman üzerine yürüyeceksin.
Tahsin Bey böyle gönül alıcı konuşunca Nene Hatun kısa bir süre düşündü.
-Eh madem düşmana karşı koyacaksam elbette yine kalırım vali bey oğlum.Bu söz üzerine toplanan herkes coşkun bir şekilde bağırmaya başlar.
-Yaşa Nene Hatun!
-Yaşasın vatan!
-Kahrolsun Moskof.
Nebihana gelen gençler, un torbalarını büyük ambarlara koydular. Hasankaleden gelenler de bunları alıp erlere teslim ettiler. Malzemeler ekmek yapılıp 2 gündür aç olan erata dağıtıldı.
Tahsin Bey teftişe gelen Teşkilat-ı Mahsuru elemanlarına Erzurumun durumundan bahsetmektedir.Erzurum da 5000 hastaneye sadece ama sadece 29 doktor bakıyor. Erzurum, Erzincan, Samsun, Bitlis, Van ve Diyarbakırdaki sabit mevki hastanelerinde 76 doktor 20 eczacı varmış. Sayıları 20000i bulan Aşiret Süvari Alaylarında sadece ama sadece 1 doktor bulunuyor. Erzurumda toplanan toplam 120000 asker için hastanelerde sadece 1800 yatak var.
Bölüm -3-
Bölük komutanı Teğmen İsmail Hakkıyı çağırdığında düşüncelidir. Teğmen gelince konuşmaya başlar.
Teğmenim bu kez senden uslu durmanı isteyeceğim. Şimdi müfrezenle birlikte Rus birliklerinin arkasına sarkacaksın. Sadece gözetleme yapacaksın. Ne yapıyorlar, ne taşıyorlar, ne gelip gidiyor, bana ayrıntılı bir rapor vereceksin. Çok zorda kalmadığınız sürece kesinlikle ateş etmek yok
Bu görev Teğmenin hoşuna gitmemişti. Ama sonuçta görev görevdi. Oda verilen görevi müfrezesindeki erata söyledi. Müfreze 19 erden ibaretti.
Teğmen İsmail Hakkı ve erleri kâh ağaçların kâh da çalıların arasında yavaş ve dikkatli bir şekilde yürüdüler. Biraz daha yürüdükten sonra üç yol ağzına gelinmişti. Teğmen hangisinden devam etmesi gerektiğini düşünürken, buranın önemli bir yer olduğunu gelenin geçenin buradan mutlaka geçmesi gerektiğini düşündü. Beklemeye karar verdi. Hemen erlerini ağaçlık bir alana yerleştirdi. Bir süre sonra kafile görüldü. Bunların cepheye iaşe götürdüklerini anladı. Arabaların sayısı tam bulmuştu. Ardında Kazak Süvarileri, onların ardında Plaston TaburuKafile bitti derken on beş kadar atlının arkasında bir otomobil geliyor. Otomobildeki subayların önü nişan ve madalyadan gözükmüyor. Bunlar çok yüksek rütbeli subaylar olmalıydı. Otomobilin arkasında da 5 Kazak Atlısı var. Belli ki subay grubunu sıkı bir güvenlik çemberiyle korumak istiyorlar.
Teğmen farkında olmadan tüfeğini doğrultup subaylara nişan almıştı. Eli tetiğe ha dokundu ha dokunacaktı. İçindeki ses Şunları vur. Şunları aşağıya indir! diyordu. Ama Teğmene verilen emir böyle değildi. Emir aklına gelince tüfeği indirdi. Kafile yavaş yavaş 5 m ötesinden uzaklaştı.
Dönüşte bölük komutanına ayrıntılı bir rapor verdi. Bölük komutanı, bir kaç gün sonra Teğmen&i çağırdı.
Üst rütbeli madalyalı subay dediğin subay Rus Çarı 2 Nicholasta kendisiymiş. Evet, daha dur! Kafkas Ordusu Komutan yardımcısı General Myshlayevski, Kurmay Başkanı General Yudenich ve Birinci Kafkas Ordu Komutanı General Bergmann varmış.
Teğmen hiçbir şey demedi. Giden bölük komutanın arksından şapkasını çıkarıp yere vurdu.
-Tüh Allah kahretsin dedi.

____________________________________---------DEMAMI SARIKAMIŞ (BEYAZ HÜZÜN) 2'DE----------
http://www.kurtlarvadiniz.tr.gg
Misafir
Misafir
Anonymous

SARIKAMIŞ (BEYAZ HÜZÜN) Empty
MesajKonu: Geri: SARIKAMIŞ (BEYAZ HÜZÜN)   SARIKAMIŞ (BEYAZ HÜZÜN) Icon_minitimeC.tesi Mayıs 03, 2008 3:28 pm

çok iyi

SARIKAMIŞ (BEYAZ HÜZÜN)
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-