ERHAN AHMET INCI LISESI RESMI WEB SITESI, ERHAN AHMET INCI HIGH SCHOOL OFFICIAL WEB SITE
 
AnasayfaPortalli-yayınGaleriAramaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 CELALİ İSYANLARI

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Misafir
Misafir
avatar


MesajKonu: CELALİ İSYANLARI   Paz Ocak 20, 2008 2:15 am

Celali İsyanları, 16. ve 17. yüzyıllarda, Osmanlı yönetimindeki Anadolu'da toplumsal ve ekonomik yapının bozulmasından kaynaklanan ayaklanmaların tümüne verilen addır. Bu ayaklanmaların adı, bu kapsamdaki ayaklanmaların ilkinin önderi olan Şeyh Celal’den gelir. Bozoklu (Yozgat) olan Şeyh Celal, Mehdi olduğu iddiasıyla 1519'da Osmanlı yönetimine başkaldırdı. Tokat yöresinde başlayan Şeyh Celal ayaklanması, Alevi Türkmenler ve göçebe yaşayan diğer boylar arasında destek buldu ve devletin ağır vergi yükü altında ezilen binlerce çiftçinin de katılmasıyla hızla yayıldı. Ayaklanma aynı yıl kanlı bir biçimde bastırıldı.


En son tarafından Paz Ocak 20, 2008 2:20 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Misafir
Misafir
avatar


MesajKonu: Canbolatoğlu İsyanı   Paz Ocak 20, 2008 2:20 am

Canbolatoğlu İsyanı

Maalesef Celâlîlerin en güçlüsü bu idi. Dedesi Canbolad Bey, Yavuz zamanında kendisine yurtluk verilen Kürt Beylerindendi. Cığala-zâde Sinan Paşa'nın kardeşi (bazı kaynaklarda yeğeni) Hüseyin Paşa'yı idam etmesiyle birlikte, Kilis ve çevresinde isyan bayrağını çekti. Bağımsızlığını ilan etti ve ordu tertip ettirdi. Adına hutbe okutup para bastırdı. Çok tehlikeli hale gelen bu isyan da 1607 yılında yine Kuyucu Murad Paşa tarafından bastırıldı.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Misafir
Misafir
avatar


MesajKonu: Karayazıcı İsyanı   Paz Ocak 20, 2008 2:21 am


Karayazıcı İsyanı


İlk büyük Celali olan Karayazıcı, Sivas'a bağlı sancaklardan birinde bir sancakbeyinin kaymakamı idi. Bu sancakbeyi askeri ile seferde bulunuyordu. O sırada İstanbul'da aynı sancak başka birisine verildi. Karayazıcı yeni gelen sancak beyini kabul etmedi ve gönderdiği adamı öldürdü ve gayri memnunlar kitlesini oluşturan Haçova firarileri ile İstanbul'da barınamayan sipahileri etrafında toplayarak hareket etmeye başladı. Karayazıcı'nın üzerine Hüseyin Paşa komutasında bir ordu gönderildi ama Hüseyin Paşa Karayızıcı'ya katıldı. Bunun üzerine, Karayazıcı'nın üzerine Mehmed Paşa gönderildi ve sonuçta Hüseyin Paşa, Mehmet Paşa'ya teslim edildi. Fakat Karayazıcı tehlikesi devam ediyordu. Ona bazı sancakbeylikleri verildi ama durum devam edince bu sefer de üzerine iki ordu gönderildi ve Karayazıcı mağlup edildi. Karayazıcı'nın amacının Anadolu'da bağımsız bir devlet kurmak değil devletin içinde yer almak olduğu biliniyor ama kendisine bazı sancakbeylikleri verildiği takdirde hareketine devam etmesi bu amacına pek uygun görünmüyor. Karayazıcı öldükten sonra kardeşi Deli Hasan onun yerini almıştır. Deli Hasan da bir süre Osmanlıyı uğraştırdıktan sonra Bosna sancakbeyliğine getirilmiş ve Rumeliye geçişi sağlanmıştı. Zaten Deli Hasan da Osmanlı düzeninde meşru bir makam talep ediyordu. Ama yanındakiler onunla birlikte Rumeliye geçmeyip Celali isyanlarına devam ettiler. Bu dönemden sonra Celali isyanları farklı bir karakter kazanmış, Anadolu'da kalan her Celali kendi başına bir Karayazıcı olmuştur.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Misafir
Misafir
avatar


MesajKonu: KALENDEROĞLU İSYANI   Paz Ocak 20, 2008 2:24 am

KALENDEROĞLU İSYANI

KALENDEROĞLU İSYANI:Nedenleri:1) Devletin göçebe yaşam sürdüren şii Türkmenleri denetlemek istemesi2) Dulkadir Beyliğine bağlı olan sipahilerin dirliklerini kaybetmesiHacıbektaş soyundan olan Kalenderoğlu Türkmenler, kendisine katılan sipahilerle, birlikte ayaklandı. Merkezi otoritenin baskısına karşı yapılan bu isyan (1527) yılında bastırıldı.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
CELALİ İSYANLARI
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
ERHAN AHMET INCI LISESI :: TARİH DERSİ ÖZEL BÖLÜMÜ :: OSMANLI TARİHİ-
Buraya geçin: