ERHAN AHMET INCI LISESI RESMI WEB SITESI, ERHAN AHMET INCI HIGH SCHOOL OFFICIAL WEB SITE
 
AnasayfaPortalli-yayınGaleriAramaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 10.SINIFLAR İÇİN RUKİYE HOCA'NIN VERDİĞİ ARAŞTIRMA ÖDEVİ

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Misafir
Misafir
avatar


MesajKonu: 10.SINIFLAR İÇİN RUKİYE HOCA'NIN VERDİĞİ ARAŞTIRMA ÖDEVİ   Paz Eyl. 23, 2007 1:51 pm

Kaklık Mağarası -Denizli
Coğrafi Konum ve Ulaşım
Denizli-Afyon karayolunun kenarında bulunan Kaklık Mağarası , Büyük Menderes nehrinin önemli bir kolu Çürüksu çayının , Kaklık kasabasının kuzey ve batısında oluşturduğu geniş alüvüyon ovanın kuzeyinde yer alır. Mağara , yüksek dağları oluşturan kayaların , ovada kaybolduğu yerde gelişmiştir.
Özellikler
Kuzeybatı-güneydoğu yönünde 65 m. , kuzeydoğu-güney batı yönünde 40 m. uzunluğunda olan mağaranın daire şekilli olan girişi 13x11m. boyutundadır. Girişe göre en derin noktası -14 m. ve toplam uzunluğu 190 m. mağaranın güneybatı kenarında ikinci bölümü yer almaktadır. Yaklaşık olarak 40 m. devam eden bu bölümün içi yeni çökmüş bloklarla kaplıdır. Buna karşılık ana galerinin hemen hemen tamamı mağara dışından çıkan ve büyük bir bölümü , şelaleler yaparak mağara akan kaynak sularının oluşturduğu travertenlerle kaplıdır basamaklar halinde havuzlardan oluşan ve tavanın çökmesi sonucu meydana gelen bloklar üzerinde gelişen beyaz renkli bu travertenler , Pamukkale’nin küçük bir benzeridir
Dodurgalar Mağarası - Denizli
Coğrafi Konum ve Ulaşım
Dodurgalar Mağarası , Denizli’nin 60 km güneydoğusundaki Acıpayam ilçesinin 18 km doğusunda bulunan Dodurgalar kasabasının 3 km batısındaki Mallıdağ’ın doğu yamacında yer almaktadır. Batı Anadolu ve Ege Bölgelerini Akdeniz’e bağlayan Denizli-Antalya karayolu, Dodurgalar kasabasının hemen yakınından geçmektedir.
Özellikleri
Toplam uzunluğu 145 m olup, girişe göre en derin nokta -5 m, girişe göre en yüksek noktası ise 5.5 metredir. Dodurgalar Mağarası’nın içinde çatlaklar boyunca gelişmiş damlataşlar bulunmaktadır. Bunları sıralayacak olursak sarkıt, dikit, sütun, duvar ve perde damlataşlarıdır. Dodurgalar yatay olarak gelişmiş hidrolojik olarak geçit konumlu bir mağaradır. Günümüzde mağara bütünüyle fosilleşmiştir. Bu nedenle yakın geçmişte yer yer çökmeler oluşmuştur. Ancak yoğun damlataş oluşumları, özellikle kalın sütunlar bu tehlikeyi ortadan kaldırmışlardır. Yağışlı dönemlerde tavandan sızan sular, yeni damlataşları oluşturdukları gibi, eskileri de canlı tutmaktadırlar. Çok sayıdaki damlataş, mağarayı adeta “damlataş orman”ına dönüştürmüştür. Mağaranın damlataş estetiği ve doğal çevresinin güzelliği cazibesini artırmaktadır
Mencilis Mağarası - Karabük
COğrafi Konum ve Ulaşım
Karabük ili Safranbolu ilçesi Bulak Köyünde bulunan Mencilis Mağarası, Safranbolu’nun 10 km kuzey-batısında, Manastır Tepe ile Mağara Deresi’nin başlangıç noktasında bulunur. Mağaraya Safranbolu ve Karabük’ten ulaşılabilmektedir.
Özellikler
Mağaranın toplam uzunluğu 6052 metre, girişe göre son noktanın yüksekliği ise 281 metredir. Mencilis Mağarası, yatay olarak gelişmiş, çok katlı, kaynak konumlu aktif ve fosil bölümlerden oluşan bir mağaradır. Birbirine bağlı üç kattan oluşan bu mağara, ilginç bir oluşum ve gelişim özelliğine sahiptir. Mağaranın en altında Safranbolu’nun içme kullanma suyuna katkıda bulunan kaynak ve mağarası, onun üzerinde de içinde görünümleri son derece güzel sarkıt ve dikit, sütün, duvar ve perde damlataşlarına sahip olan ve gelişimini kısmen tamamlamış orta kat yer almaktadır. Mağara içi ve çevresinin doğal güzelliği ve korunmuş otantik yapıları ile Bulak köyü ve Safranbolu’ya son derece yakın bir bölgede bulunması Mencilis Mağarasının cazibesini artırmaktadır
Dupnisa Mağarası - Kırklareli
Coğrafi Konum ve Ulaşım
Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı Sarpdere köyünün sınırları içersindedir. Köyün 5-6 km güneybatısındadır. Mağaraya kuzeyden Kırklareli-Dereköy-Sarpdere, Kırklareli-Üsküp-Çukurpınar-Sarpdere veya güneyden de Vize-Poyralı-Demirköy-Balaban-Sarpdere yollarıyla gidilebilir.
Özellikler
Birbirine bağlı iki kat ve gelişim özellikleri farklı üç mağaradan oluşan Dupnisa Mağara sisteminin toplam uzunluğu 2750 metredir. 70 metrelik bir yükselti içinde gelişen bu mağaraların hidrolojik özellikleri, gelişim dönemleri, damlataş çökelleri birbirinden son derece faklıdır. Birbirine tezat üç mağaranın üst üste bulunması son derece ilginçtir. Üstte yer alan kuru mağara, damlataş birikimi yönünden son derece zengindir. Özellikle sarkıt, dikit, sütun ve duvar damlataşları büyük boyutlara ulaşmıştır. Buna karşılık altta bulanan Dupnisa mağarası , içindeki yer altı deresi ve gölleriyle saçaklar şeklinde göllerin üzerine inen duvar ve perde damlataşları mağarayı daha cazip bir hale getirmiştir.
Yerköprü Mağarası - Antalya
Coğrafi Konum ve Ulaşım
Antalya ile Konya ilinin Hadim ilçesi sınırının yakınlarında, Göksu vadisinde bulunmaktadır. Mağaraya Konya-Karaman yoluyla , Kayaağzı-Habiller köyleri üzerinden 116 km.’lik bir yolculukla ulaşılmaktadır. Ayrıca mağaranın bulunduğu Göksu vadisine Mersin-Silifke üzerinden de ulaşılabilmektedir.
Özellikler
Mağara tamamen bir traverten tüfün içinde yer almaktadır. Türkiye’nin doğası en güzel mağaralarından birisidir. Göksu nehrinin traverten tüfünün altında oluşturduğu mağara 500 metre kadar uzunluktadır ve suyun battığı yerde mağara sifonlanmaktadır. Mağaranın çıkış ağzında, Göksu nehrinin, dışarıdan akan bir bölümü mağaradan çıkar. Diğer bölümüne bir şelale ile birleşirken bir doğa harikası oluşturmakta ve derin, mavi göller oluşturarak Göksu nehri devam etmektedir.
Gilindire Mağarası - İçel
Coğrafi Konum ve Ulaşım
İçel’e bağlı Aydıncık ilçesinin 7,5 km güneydoğusunda, Sancak Burnu ile Kurtini Deresi arasında yer alır. Giriş ağzı denize bakan ve hemen önünde küçük bir köy bulunan mağaraya denizden ve karadan gidilebilmektedir. Aydıncık’tan deniz motoru ile 1,5 saatte mağaraya varılmaktadır. Ayrıca, Aydıncık-Silifke karayolunun, yaklaşık 10. km’sinden sağa ayrılan 2 km’lik yolun sonunda 15 dakikalık bir yürüyüşle de mağaraya varılabilir.
Özellikler
Toplam 555 m uzunluğu, girişe göre – 46 m derinliği girişe göre 22 m yüksekliği bulunan Gilindire Mağarası, yatay olarak gelişmiş, kaynak konumlu polijenik fosil bir mağaradır. Akdeniz’in güzel koylarından birinin hemen kenarında bulunan Gilindire Mağarası’nin içi, her türden damlataş oluşumları (sarkıt, dikit, sütun, duvar ve perde damlataşları, akma taşlar, mağara iğnesi) ile kaplıdır. Dev boyutlara ulaşan ve görünümleri son derece güzel olan bu damlataşlar, ana galeriyi çok sayıda salon ve odaya ayırmışlardır. Bunun yanında mağaranın sonunda bulunan, genişliği 18-30, uzunluğu 140, derinliği 5- 47 metre olan büyük göl ve bu gölün kenarında yer alan ve adacıklar oluşturan sarkıt, dikit, sütun ve mağara iğneleri mağarayı büyüleyici bir ortama dönüştürmüşlerdir. Ana galerinin bazı bölümlerinde yer yer yarasalar yaşamaktadır. Ayrıca denizden ve karadan ulaşılabilen mağaranın etrafındaki koylar, Akdeniz Foku’nun yaşam alanını oluşturmaktadır. Gerek bu canlılar, gerekse doğanın güzelliği, mağaranın önemini ve cazibesini iyice artırmaktadır.
İkigöz Mağarası - İstanbul
Coğrafi Konum ve Ulaşım
İstanbul’un Çatalca ilçesinin kuzeybatı kesiminde ve Çatalca’ya 55 km uzaklıkta bulunan İkigöz mağarası Pınarca mevkiinin hemen kuzeyinde yer almaktadır. Söz konusu mağaraya söz konusu bölgedeki yaygın ulaşım ağı sayesinde kolay bir şekilde ulaşılabilmektedir.
Özellikler
Suvatkapı Düdeni-Dokuzağaç Tepe- Saklısu ve Mekanlarüstü Tepe arasında kalan karstik bölgenin yüzey sularını toplayan İkigöz Mağarası hidrolik olarak yarı aktif bir mağaradır. Genel olarak kuzey yönünde gelişen mağaranın doğu ve batı yönlerinde uzanan yan kolları vardır. Özellikle çakıl ve kum depoları ile zilalanmış kayaları çoğu yerde görmek mümkündür. Toplam uzunluğu 4816 metre olan mağaranın son noktası girişe göre 45 m yukarıdadır. Doğu kenarı boyunca çöküntü dolinleri bulunmaktadır. Bu da bölgeden gelen yeraltı sularının Pınarca Deresi’nin kaynaklarını oluşturduğunu göstermektedir.
İncesu Mağarası - Karaman
Coğrafi Konum ve Ulaşım
Karaman ili Taşkale kasabasının 9,5 km güneyindedir. Bu mağaraya Taşkale kasabasından gidilebilir.
Özellikler
Miyosen kireç taşlarında gelişen mağara sistemi, birbirinden devamı olan iki mağaradan oluşmuştur. Bütünüyle yatay olan mağaralar damlataş birikimi yönünden son derece zengindir. Yağışlı dönemlerde içlerinden küçük bir yer altı nehri akan sistemin iki mağarasından biri olan İncesu Mağarası, 1356 metre uzunluğundadır.
Körükini Mağarası - Konya
Coğrafi Konum ve Ulaşım
Beyşehir’e bağlı Çamlık Beldesi’nin 500 m. güneybatısında bulunan mağaraya stabilize yolla ulaşılmaktadır.
Özellikleri
Toplam uzunluğu 1250 m. olan Körükini Mağarası’nın içinden Uzunsu Deresi geçmektedir. Mağaradan çıkan su değirmen vadisine daha sonra da Değirmenini Mağarası’na girmektedir. Tamamıyla aktif olan mağarada bot kullanımı hatta büyük kaya blokları arasından şelaleler yapan suyu geçmek ayrıca bir deneyim gerektirmektedir. Mağaraya giriş için yaz ve sonbahar ayları en uygun zamanlarıdır. Bahar ayları aşırı su, sifonlar, şelaleler nedeniyle tehlikeli olabilir.
Suluin Mağarası - Konya
Coğrafi Konum ve Ulaşım
Konya İli, Beyşehir İlçesi’ne bağlı Çamlık Beldesi’nin 500 m. güneybatısında bulunan mağaraya stabilize yolla ulaşılmaktadır.
Özellikleri
Körükini Mağarası’ndan çıkan Uzunsu Deresi, 100 m. uzunluktaki Değirmen Vadisi boyunca kayalıklar arasından akarak Değirmenini Mağarası’na girmektedir. Buradan su dev kaya blokları arasından şelaleler yaparak ilerlerken, mağara çok geniş ve yüksek bir galeri halinde devam eder ve 150 m. sonunda Büyük göle ulaşır. Gölle 150 m. daha devam ettikten sonra yaklaşık 30 m. yüksekliği olan büyük bir ağızla yeryüzüne açılmaktadır. Derinliği fazla olan bu göl botla rahatça geçilebilmektedir.
Çayırköy Mağarası - Zonguldak
Coğrafi Konum ve Ulaşım
Zonguldak-Çaycuma karayolunun 10. kilometresindeki Güdüllü Köyü’nün 3 km. kuzeyindeki Çayırköy’de ve köye 1 km. uzaklıkta bulunmaktadır.
Özellikleri
Sofular ve Eğridere suları Çayırköy mağara giriş ağzından batıp, 1004 m. yerin altından ilerleyerek Çayırköy’den boşalmaktadır. Giriş, 30 metreye yakın dik bir düşüşle başlayıp, 500 m. sonra sifona ulaşmaktadır. Sifon, suların az olduğu dönemlerde ancak geçilebilmektedir. Buradan sonra göller ile yatay olarak ilerleyen mağaranın sonunda derin bir göl bulunmaktadır.
Pınarözü Mağarası - Isparta
Coğrafi Konum ve Ulaşım
Isparta’nın Yenişarbademli İlçesinin 11 km batısında yer almaktadır. Beyşehir Gölünün batı kıyısındaki Yenişarbademli’den veya Eğirdir-Yenice üzerinden ya da Şarkikaraağaç-Yenişarbademli üzerinden ulaşılabilmektedir.
Özellikler
Pınargözü mağarası, şimdiye kadar ulaşılabilen 16 km’lik kısmı itibariyle Türkiye’nin en uzun, 4 ile 5 derecelik sıcaklığı ile en soğuk suyuna sahip mağara özelliği taşımaktadır. Daha girişten itibaren 50 metredeki sifonun ve içindeki uzun sifonların, tırmanılması gereken şelaleler ve travertenler nedeniyle gezilmesi zor bir mağaradır.
Gürleyik Mağarası - Karaman
Coğrafi Konum ve Ulaşım
Karaman’ın 45 km. güneydoğusunda bulunan Taşkale Kasabası’nın bulunduğu vadinin karşı yamacında yer alır. İncesu Mağara Sistemi’ne giden yol, Gürlevik Mağarası’nın yanından geçer.
Özellikleri
Miyosen kireçtaşlarında gelişen Gürlevik Mağarası, hidrolojik olarak aktif bir mağaradır. İçinden büyük bir yeraltı ırmağı geçer. Bu nedenle büyük sifonlu ve göller meydana gelmiştir. Bu da araştırmaları zorlaştırmaktadır. Araştırılabilen bölümü 2500 m. olan Gürlevik Mağarası’nın bazı bölümleri birbirleriyle ilişkili iki seviyeden meydana gelmiştir.
Sakaltıtan Mağarası - Konya
Coğrafi Konum ve Ulaşım
Konya İli’ne bağlı Seydişehir İlçesi yakınlarındadır. Mağaraya Seydişehir, Süleymaniye Köyü-Mortaş yolu ile ulaşılır.
Özellikleri
Dikey bir mağara olan mağaranın toplam derinliği 303 metredir.
Susuz Güvercinlik Mağarası - Konya
Coğrafi Konum ve Ulaşım
Susuz Güvercinlik Mağarası, Seydişehir’in 15 km. güneydoğusunda bulunan Susuz Köyü’nün yaklaşık 1 km. güneybatısında yer alır. Ulaşımı Seydişehir-Susuz Köyü Karayolu ile sağlanır.
Özellikleri
Mağara tipi olarak tümüyle yatay gelişmiş sulu bir mağaradır. Yüksekliği 1160 m., toplam uzunluğu 1351 m., girişe en derin yeri ise -33 metredir. Susuz Mağarası’nın iki girişi vardır. Ana giriş vadi tabanında yer alır. Blok, moloz ve toprakla tıkanmış çamurlu bir huni şeklindedir, zaman zaman bu ağızdan su girmektedir. İkinci giriş yine aynı vadi içerisinde tabandan 37 m. yukarıda ana girişin yamacındadır.
Susuz Mağarası adının tersine çok sulu bir mağaradır. Tınaz Tepe Düdeni’nden giren sular büyük olasılıkla Susuz Mağarası’na ulaşmakta, mağara içinde akışına devam ederek mağaranın bugünkü giriş ağzından yaklaşık 70-80 m. aşağısında bir çağlayan yapmakta ve 40-50 m. sonra bir sifonla son bulmaktadır. Buradan dalan sular ise Suğla Ovası’na kaynak suları olarak açığa çıkmaktadır. Mağaranın içindeki su, mağaranın sonundaki kaynaktan çıkarak küçük bir dere şeklinde akışını sürdürmekte, çukur yerlerde göllenmektedir.
Mağaranın su aktivitesi oldukça fazladır. Bilhassa bahar aylarında fazlalaşan su Tınaz Tepe Düdeni’nden girerek mağaranın sonunda kaynak olarak çıkmaktadır. Bu su mağarayı takip ederek akışını sürdürmekte ve yüzeye çıkmadan mağaranın girişine yakın bir yerden tekrar batarak yeraltındaki akışına devam ederek Suğla Ovasında kaynak olarak açığa çıkmaktadır.
Susuz Mağarası’nın büyük boyutlarda olması, çok güzel traverten oluşlarının (sarkıt, dikit ve sütun), su ve göllerin bulunması, mağarayı çok güzel ve çekici yapmaktadır.
Susuz Güvercinlik Mağarası, yapılacak düzenlemelerle daha da iyi bir duruma getirilebilir ve mağara turizmi yönünden kullanıma sunulabilir özellikte bir mağaradır
Pınarbaşı Mağarası - Konya
Coğrafi Konum ve Ulaşım
Beyşehir Gölü güneyinde bulunan Kızılova Polyesi’nin güneybatı yamacında yer alır. Beyşehir-Derebucak karayolundan ayrılan bir yol, Kızılova Polyesi’nden geçerek Pınarbaşı Köyü’ne varır. Mağara, köyün hemen yakınındadır.
Özellikleri
Kretase kireçtaşlarındaki belirgin bir fay üzerinde gelişmiş yatay bir mağaradır. İçinden büyük bir karstik kaynak çıkan mağarada geçmesi zor sifon ve göller yer alır. Bu nedenle araştırması zor bir mağaradır. Ayrıca damlataş birikimi yönünden son derece zengindir.
Kızılelma Mağarası - Zonguldak
Coğrafi Konum ve Ulaşım
Zonguldak’a bağlı Ayiçi Mahallesi’nde bulunan ve ülkemizin en uzun mağaralarından bulunan biri olan Kızılelma Mağarası , Kilimli’nin 7-8 km güneydoğusunda konumlanmaktadır. Mağaraya en kolay olarak Zonguldak- Kilimli-Gelik-Ayiçi yolu takip edilerek ulaşılır.
Özellikler
Toplam 6630 metre uzunluğunda girişe göre 114 metre derinliğinde bulunan mağara, değişik özellik ve görünüme sahip olan yan kol ve ana galeriden meydana gelmiştir. Bu bölümler her renkten damlataşlar ile ( sarkıt, dikit, sütun, perde ve bayrak damlataşları, makarna ve eksantrik damlataş havuzu) süslenmiştir.Ayrıca yer altı deresi ve gölleri mağaraya değişik bir görünüm vermektedir. Mağaranın girişe yakın fosil bölümlerinde tek tek yaşayan cüce yarasalar vardır.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Admin

avatar

Erkek
Mesaj Sayısı : 186
Kayıt tarihi : 09/09/07

MesajKonu: Geri: 10.SINIFLAR İÇİN RUKİYE HOCA'NIN VERDİĞİ ARAŞTIRMA ÖDEVİ   Paz Eyl. 23, 2007 2:38 pm

kolay gelsin tekrardan
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Misafir
Misafir
avatar


MesajKonu: Geri: 10.SINIFLAR İÇİN RUKİYE HOCA'NIN VERDİĞİ ARAŞTIRMA ÖDEVİ   Ptsi Eyl. 24, 2007 9:23 pm

saolun hocam
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
10.SINIFLAR İÇİN RUKİYE HOCA'NIN VERDİĞİ ARAŞTIRMA ÖDEVİ
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» FEN - ANADOLU - DÜZ LİSE ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK DERS PLANLARI 2009-2010
» If Clause Type 1 (1. Tip Şart Cümleleri)

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
ERHAN AHMET INCI LISESI :: COĞRAFYA DERSİ ÖZEL BÖLÜMÜ :: 10. SINIF DERS ETKİNLİKLERİ - KONULARI-
Buraya geçin: