ERHAN AHMET INCI LISESI RESMI WEB SITESI, ERHAN AHMET INCI HIGH SCHOOL OFFICIAL WEB SITE
 
AnasayfaPortalli-yayınGaleriAramaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 ERMENİ SORUNUNUN ORTAYA ÇIKIŞI

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Ha©Ke® BaY®aM
SİTE YÖNETİCİ YARDIMCISI
SİTE YÖNETİCİ YARDIMCISI
Ha©Ke® BaY®aM

Erkek
Mesaj Sayısı : 655
Yaş : 28
ADI SOYADI : BAYRAM ŞAKİ
OKUL NO : 14
SINIF : 12-C (SÖZEL)
Kayıt tarihi : 22/09/07

MesajKonu: ERMENİ SORUNUNUN ORTAYA ÇIKIŞI   Salı Mayıs 06, 2008 10:53 pm

Osmanlı Devleti zayıflamaya başlayıp, hemen her konuda Avrupa'nın müdahalesine maruz kalınca, Türk - Ermeni ilişkilerinde de bir bozulma devri başlamıştır. Batılı ülkeler Osmanlı Devleti'ni bölerek bölgesel çıkarlarına ulaşabilmek için Ermenileri Türk toplumundan koparmayı hedeflemişlerdir. Özellikle Avrupa'nın bazı büyük devletleri "ıslahat" adı altında bir yandan Osmanlı Devleti'nin iç işlerine karışırken, bir yandan da Ermenileri, Osmanlı yönetimine karşı teşkilatlandırmışlardır. Böylece ülke içinde ve dışında teşkilatlanan ve silahlanan Ermeni komiteleri ile Ermeni Kiliseleri'nin kışkırtıcı faaliyetleri sonucunda, Ermeni toplumu yavaş yavaş Türklerden uzaklaşmaya başlamıştır.

Türklerin iyi tutumuna karşın, yabancı devletlerle ittifak etmek suretiyle Türklerle mücadeleye başlayan Ermeniler, Batının desteğini alabilmek için kendilerini "ezilen bir toplum" olarak göstermeye ve "Anadolu üzerindeki egemenlik haklarını Türklerin gasp ettiği" iddiasını dile getirmeye başlamışlardır.

Islahat Fermanı ile Müslümanlar ve Gayr-i Müslimler eşit statüye getirilince ayrıcalıklarını kaybeden Ermeniler, 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sonunda, Rusya'dan "işgal ettiği Doğu Anadolu topraklarından çekilmemesini, bölgeye özerklik verilmesini veya Ermeniler lehine ıslahat yapılmasını" talep etmişlerdir. Bu isteklerle birlikte Ermeni sorunu ilk kez ortaya çıkmaya ve uluslararası bir şekil almaya başlamıştır.

1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı'nın ardından imzalanan Ayastefanos Anlaşması'nın Osmanlı Devleti'nce kabullenilmek zorunda kalınan 16. maddesi şöyledir:
"Ermenistan'dan Rusya askerinin istilası altında bulunup Osmanlı Devleti'ne verilmesi gereken yerlerin boşaltılması oralarda iki devletin dostane ilişkilerinde zararlı karışıklıklara yol açabileceğinden, Osmanlı Devleti Ermenilerin barındığı eyaletlerde mahalli menfaatlerin gerektirdiği ıslahat ve düzenlemeyi vakit kaybetmeksizin yapmayı ve Ermenilerin Kürtlere ve Çerkezlere karşı güvenliklerini sağlamayı garanti eder".

Anlaşmanın bu hükmü, esas itibariyle bağımsızlık kazanmak isteyen Ermenileri tam anlamıyla tatmin etmemiş olsa dahi "Ermeni Sorunu"nun tarihte ilk kez bir uluslararası belgeye yansıması ve "Ermenistan" diye bir bölgenin varlığından söz edilmesi yönünden büyük önem taşımaktadır.

1878 yılında toplanan Berlin Kongresi sonucunda imzalanan Berlin Antlaşması'nın 61. maddesi de Ayastefanos Anlaşması'nın 16. maddesi yerine şu hükmü getirmiştir:

"Osmanlı Hükümeti, halkı Ermeni olan eyaletlerde mahalli ihtiyaçların gerektirdiği ıslahatı yapmayı ve Ermenilerin Çerkez ve Kürtlere karşı huzur ve güvenliklerini garanti etmeyi taahhüt eder ve bu konuda alınacak tedbirleri devletlere bildireceğinden, bu devletler söz konusu tedbirlerin uygulanmasını gözeteceklerdir".

Berlin Antlaşması'nın bu hükmü ile Türk-Ermeni ilişkilerine yabancı güçlerin müdahale edebilmesi hakkı tanınmış olmaktadır.

Böylece Ermeniler, Ruslar ve İngilizler tarafından kullanılmaya başlanmış ve İngiltere'nin elinde Rus yayılmacılığına karşı bir ileri karakol vazifesi görmüşlerdir. İngiltere ve Rusya tarafından tarih sahnesine sunulan Ermeni Sorunu, aslında emperyalizmin Osmanlı Devleti'ni yıkma ve paylaşma politikasının bir uzantısıdır. Sözde Ermeni soykırımı iddiaları ve yalanları da işte bu politikanın propaganda ürünüdür!..

_________________
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://www.kurtlarvadiniz.tr.gg
hülya
FORUMUN PRENSESİ
FORUMUN PRENSESİ
hülya

Kadın
Mesaj Sayısı : 137
Yaş : 28
ADI SOYADI : hülya ilter
OKUL NO : 33
SINIF : 11-A-TM
Kayıt tarihi : 27/09/07

MesajKonu: Geri: ERMENİ SORUNUNUN ORTAYA ÇIKIŞI   Ptsi Mayıs 12, 2008 1:59 pm

TTK Başkanı Halaçoğlu: Dönme Ermenilerin listesi var
TTK Başkanı Yusuf Halaçoğlu sözlerinin basında çarpıtıldığını, kendisinin ırkçılık yapmadığını söyledi.
RADİKAL - ANKARA - Türkiye'deki Kürtlerin yüzde 30'unun Türkmen, Kürt Alevilerinin bir kısmının ise Ermeni olduğunu söyleyerek her kesimin tepkisini çeken Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanı Yusuf Halaçoğlu, dün sözlerine açıklık getirmek için yaptığı açıklamada bu kez de elinde 'Ermeni dönmelerinin' listesi olduğunu söyledi.
TTK'da düzenlediği basın toplantısında 'ırkçılık' ithamlarına yanıt veren Halaçoğlu, ırkçılık yapmadığını, sözlerinin çarpıtıldığını savundu. Halaçoğlu, "Burası TTK. 1931'de ****** kurdu. Burası çalışmalarını bilimsel yapar ve belgeler. Birileri bağırabilir, istifa isteyebilir. Bunların hiçbir önemi yok. Halaçoğlu, TTK başkanı olduğu için bu açıklamaları yapmıyor. Ben bir tarihçiyim" dedi. 'Yargısız infaz'la karşılaştığını öne süren Halaçoğlu, 'Türkiye'deki Alevilerin yüzde 99'unun Türkmen olduğunu, 1915 tehcirinden kurtulmak isteyen Ermenilerin Anadolu'da kalmak için kendilerini Kürt Alevi olarak gösterdiğini' anlattı.
Halaçoğlu, bu sözlerinin "Kürt Aleviler Ermeni dönmesidir" diye çarpıtıldığını söyledi. Halaçoğlu 'kendi soyu'na da açıklık getirdi: "Bazıları benim için 'Ermenidir' diyor. Ermeni de olabilirdim. Ama Türk'üm, Avşar boyundanım. Hindistan'daki Muhammet Halaci, Delhi'deki Kutup Minar'ı yapan hanedanlık içinde yer alır. Gazneli Devleti'nin kurucularındandır. Çok geniş bir alanda geçmişimi çok iyi biliyorum. Bunları niçin söyledim? İnsanın geçmişini bilmesi kadar güzel şey var mıdır? Hepiniz kim olduğunuzu merak etmez misiniz? 'Herkes kimliğini öğrenmek hakkına sahiptir' dedim. Beni ırkçılıkla suçluyorlar. İrene Melikof'un araştırmalarında benim söylediklerim anlatılıyor; Dönmelerden bahsediyor. Onları niye kimse tenkit etmedi? Bizim bilim adamlarımıza neden kimse güvenmiyor? "
"İstifa edecek misiniz?" diye sorulan Halaçoğlu TTK'dan sadece 388 YTL maaş aldığını, istifa etse de çalışmalarını sürdüreceğini ve bunun çözüm olmadığını söyledi.
Halaçoğlu, pazartesi Radikal'de yayımlanan açıklamasında '1936-37'de devletin bu dönmeleri ev ev tespit etttiğini' söylemişti. Bu kayıtlara ulaşabildiği ve incelediği bilinen Halaçoğlu, basın toplantısında elindeki dosyayı göstererek, "Benim elimde Ermeni ismi, onun Türk ismi ve hangi mahallede oturduğuna dair liste var. Ama bunu hiçbir zaman açıklamayacağım. Yaşadıkları huzuru bozmam. Bu bir tehdit olarak da algılanmasın" dedi. Halaçoğlu, 'Ermeni dönmelerin' 1920'lerdeki sayısının 90-100 bin civarında olduğunu bugünkü sayılarını 'söyleyemeyeceğini' de sözlerine ekledi.
'Görevden alınmazsa yürüyüş yaparız'
Halaçoğlu'nun sözlerine tepkiler ise sürüyor. Tunceli Barosu avukatlarından Barış Yıldırım, Halaçoğlu hakkında suç duyurusunda bulundu. Yıldırım, Halaçoğlu'nun 'dil, din ve ırk ayrımı yaparak halkı kin ve nefrete sürüklemek' suçundan yargılanmasını istedi. Dünya Ehl-i Beyt Vakfı Genel Başkanı Fermani Altun ise "Halaçoğlu provokatör. Görevden alınmazsa Ankara'da yürüyüş yapacağız" diye konuştu. Türk Ocakları ise Halaçoğlu'na sahip çıkan bir açıklama yaparak 'Alevilerin Türk olduğu tarihi gerçek' dedi
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
ERMENİ SORUNUNUN ORTAYA ÇIKIŞI
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
ERHAN AHMET INCI LISESI :: TARİH DERSİ ÖZEL BÖLÜMÜ-
Buraya geçin: